EMBAY MEDYA Youtube Reklamları

Embay Medya

Youtube Reklamları

YouTube reklamları nedir, platformda yer alan videolarda görüntülenen reklamları ifade eder. 2005 senesinde Amerika Birleşik Devletlerinde geliştirilen bir video içerik sitesi olan sistem, 2006 yılında YouTube tarafından satın alınmıştır. Günümüzde platform global çapta birçok kişi tarafından aktif şekilde kullanılır. Zira içinde çok sayıda kanal yer almakta olup bunların hepsi farklı konularda paylaşım yapar. Bu durum firmalara da kendilerini tanıtabilmek için güzel fırsatlar sunar. Eğer markanızın tanınırlığını arttırmak, daha fazla satmak istiyorsanız buraya verebileceğiniz reklamlar ile en iyi sonuçlara, kısa süre içinde ulaşmanız mümkündür. Firmamız yaptığı ayrıntılı ve titiz çalışmalar ile YouTube reklam verme ile en iyi sonuçlara kısa süre içinde ulaşmanıza yardımcı olur.

YouTube Videoların Reklamlar Nasıl Belirlenir?

YouTube reklam verme ile firmanızı, ürünlerinizi daha iyi tanıtabilirsiniz. Buraya verilen reklamlar, kullanıcılara belirli durumlar göz önünde bulundurularak gösterilir. Ana hatları ile bunlar,
 1. YouTube video etkileşimleri,
 2. Cinsiyet,
 3. Yaş aralığı,
 4. Coğrafi konum,
 5. Google reklamları ya da reklam hizmetiyle geçmiş etkileşimler,
 6. Ziyaret edilen web siteleri,
 7. Mobil cihazla alakalı anonim tanımlayıcılar,
 8. İzlenen video türü,
 9. Cihazda yer alan uygulamalar ve bunların kullanımı şeklindedir.
Dolayısıyla YouTube reklam verme esnasında dikkat edilmeli, bunlara göre bir takım unsurlara özen gösterilmelidir. Reklam vermeden önce planlama ve hedef kitle doğru şekilde seçilmelidir.

YouTube Reklam Biçimleri Neler?

YouTube içinde kullanılan reklamlar oldukça farklılık gösterir. Bunların her biri farklı özelliklere ve yapıya sahiptir. YouTube reklam türleri için aşağıda yer alan tablo incelenebilir;
Video Reklam Türü Açıklama Gösterim alanı Özellik
Atlanabilir video reklamlar İzleyici reklamı izledikten 5 saniye sonra atlayabilir Bilgisayar, mobil cihazlar, TV ve oyun konsolları Video oynatıcıda oynatılır ve 5 saniye sonra geçilebilir.
Atlanamayan video reklamlar Videonun izlenmesi için reklamın tümü izlenmelidir. Bilgisayar, mobil cihazlar, TV ve oyun konsolları Bölgesel standartlara göre 15-20 saniye uzunluğundadır.
Bumper reklamlar Videonun görüntülenebilmesi için maksimum 6 saniye süren bir reklamdır. Kullanılması için hem atlanabilir hem de atlanamayan reklamlar aktifleştirilir Bilgisayar, mobil cihazlar, TV ve oyun konsolları En fazla 6 saniyedir.
Yer paylaşımlı reklamlar Görüntü ya da metin bulundurur. Videonun altındaki yüzde 20’lik kısımdadır. Yalnızca bilgisayar 468X60 ya da 728X90 pilsel boyuttadır.
Tablo I: YouTube reklam seçenekleri YouTube reklam verme için bunları da bilmeniz gerekir. Böylece reklamlardan daha fazla verim elde edilebilir.

YouTube Reklamları Neden Önemli?

YouTube reklamları firmalara ürün ve şirket tanıtımlarında büyük katkılar sunar. Zira YouTube günümüzde en çok kullanılan video izleme platformlarından biridir. İnsanlar farklı konularda videolar izlemek için günün farklı zamanlarında aktif şekilde kullanır. YouTube reklam verme, en temel olarak bu videolar esnasında ürünlerinizi veya firmanızı tanıtmanıza yarar. Bu kapsamda videonun farklı zamanlarında reklamlar gösterilir. Böylece kurumsal tanıtımlarınızı daha iyi yapmanıza olanak tanır. YouTube reklamları kapsamında geniş bir hedef kitleye hitap edilebilir. Bu çerçevede seçenekler oldukça geniştir. Zira YouTube sadece gençler tarafından değil farklı yaş aralıkları tarafından da kullanılır.

YouTube Reklamları Hangi Avantajlara Sahip?

YouTube reklam verme doğru bir şekilde kullanılırsa firmanızı kısa sürede tanıtmanızı, tanınırlığınızı arttırmanızı sağlar. Bunun dışında aşağıdaki gibi avantajları da size sunar;
 1. Ürün tanıtım ve inceleme reklamları ile firmanızın sunduğu malları gösterebilirsiniz.
 2. Eğer kurumsal bir kanalınız varsa, bu reklamlar ile abonelerinizi arttırabilirsiniz.
 3. Sponsorlu reklamlar vasıtasıyla hedef kitlenizde bulunan kişilere, zorluk yaşamadan ulaşabilirsiniz.
 4. İnternet sitenize YouTube reklamları ile trafik çekebilirsiniz.
 5. Marka tanınırlığınızı kısa sürede arttırabilirsiniz.
Bunların yanı sıra YouTube reklam verme ile günün herhangi bir anında ve nerede olursa olsun hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcı olur. Zira YouTube sadece bilgisayardan değil mobil cihazlardan da kullanılır. Reklamlar da mobilde de tıpkı tarayıcıda olduğu gibi görüntülenir. Bu nedenle size en iyi çözümleri sunmaya devam eder. Firmamız reklam kampanyalarınızı bütçenize uygun ve size en avantajlı olacak şekilde planlayarak size yardımcı olmaktadır.

YouTube Reklamları Nasıl Verilir?

YouTube’a reklam verebilmek için ilk olarak bu hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Ardından mevcut bir kanalınız varsa URL adresi kopyalanarak  bunu https://www.youtube.com/intl/tr/ads/ adresine giderek, start advertising dedikten sonra ilgili alana yapıştırmanız gerekir. Bunun için Google ADS hesabınızda oturum açılmalıdır. YouTube reklam verme için farklı bir kanalın URL adresi de verilebilir. Ardından reklamınız için uygun bir görsel ve metin seçilmesi gerekir. Burası en önemli aşama olup dikkatli bir şekilde tercihler yapılmalıdır. Zira reklamın nasıl görüneceğini bu alan belirtir. Bunu tamamladıktan sonra ise yalnızca bit bütçe belirlemeniz ve hedef kitle seçmeniz kalır. Bütçe konusunda verilen rakamlar günlüktür. Önemli olan bütçenizin ne kadar büyük olduğu değil, bundan ne kadar verim aldığınızdır. Reklam vermenin son aşamasını ise faturalandırma meydana getirir. Bu çerçevede AdWords hesabı seçilebilir. Ödeme sonrasında, reklam direkt yayınlanmaz. Aksine editörler tarafından görülmesi, uygunluğuna karar verilmesi gerekir. Bu süreçte tarafınız bilgilendirilir ve gerektiği durumda üzerinde düzeltmeler de yapılabilir. Kişiler bu süreci URL adresinden takip edebilir. YouTube reklam verme konusunda firmamız size en uygun reklam kampanyalarını hazırlayarak bunu en doğru hedef kitleye ulaştırır.
Bant Reklam Örneklerimiz
Yukarı Çık
Kapat Yakınlaştır
Context Menu is disabled by theme settings.